A Ló Életciklusa
A kanca vemhessége általában 11 hónapig és néhány napig tart. A megszületést követő fél órán belül a csikó feláll, és megpróbál szopni. Ha már lábon van a csikó, még ha kissé bizonytalanul is, de követni tudja az anyját. A kancák 15 és 24 hónappos koruk között érik el az ivarérettséget, de tenyésztésbe állítani őket csak négyévesen tanácsos. A mének gyakran 1 éves korukban ivarérettek, de háziasított körülmények között három-négy éves kornál előbb nem fedeztetnek velük. A teljes fejlettséget a lovak öt-hat éves korukra érik el és húsz-harminc évig is vagy akár hosszab ideig is élhetnek.
Az Első 12 Éves Csikó
A fiatal csikónak a testéhez képest hosszú lába van, ami természetes körülmények közt jó védelmet nyújtott a ragadozók ellen. A csikók többnyire hathetes koruktól képesek enni. Két hónaposan elvesztik bolyhos csikószőrüket, és a háziasított körülmények között négy és fél, hat hónapos koruk között választják ée őket az anyjukról.
Az Éves Csikó
Az angol telivér - amelyet úgy tenyésztettek, hogy minél hamarabb váljék éretté - a születést követő január elsejével válik éves csikóvá. A nemtelivérek esetében az életkort általába május elsejétől számítják. 12 hónapos korában a csikónak még mindig hosszúak a lábai és kissé koordinálatlan a mozgása, de egyre teltebb formákat mutat és ez a folyamat az érettség eléréséig tart, amikoris a far legmagasabb pontja egybeesik a mmar magasságával. Ez ideig a far mindig észrevehetően magasabb, majd a lónak az eleje fokozatosan "hozzánő" az idő elhaladtával. A növekedés utolsó pontja a lábak hosszú csöves csontjain az epifízis, a "növekedési zóna". Amíg ezek nem záródnak, a lábak nem bírják ki a munkát - főleg nem teher alatt - anélkül, hogy ne sérüljenek vagy maradandó alakváltozást szenvednének. A lábközépcsont végén, a csűdizület fölött az epifízis 9 és 12 hónapos kor között záródik. Az orsócsonton, a lábtó fölött ugyanakkor az epifízis csak két-két és fél éves korban záródik.
KÖZÉPKORÚ LÓ
A középkorú lóra (5 és 10 éves kor között) jellemzőek a teljesen kitelt formák, valamint a mar és a könyök távolséga nagyjából megegyezik a könyök és a talaj távolságával. Természetesen ekkorra a belső szervek is kifejlődtek és kialakultak a normális arányok. A jó felépítésű lónál a nyak hossza körülbelül másfélszerese a tarkó és alsó ajkak távolságának. A fejlettség ezen stádiumában a lónak az erőnlét szempontjából a csúcson kell lennie, feltéve hogy a korai edzések lehetővé tették a megfelelő izomzat kialakulását.
AZ ÖREGKOR
Az izületek teltek lesznek, mivel romlika keringés hatékonysága és a végzett munka is nyomot hagy a lábakon. Az öreg lovak gyakran hajlított lábtövekkel állnak ("imádkoznak"). A szemek feletti tájék gyakran beesetté válik, és a hát mélyebben hajlott, mint normálisan ("beejtett hát"). A fogak megkopnak a kor előrehaladtával, és apontos kormeghatározás a fogak alapján nehezebbéb válik. Az emésztőrendeszer is veszít hatékonyságából, úgyhogy nehezebben lehet a lovat jó és egészséges kondíióban tartani.
|